By admin • 28 września 2017 • Możliwość komentowania Rezonans stomatologiczny została wyłączona
Rezonans magnetyczny stosowany w stomatologii (podobnie jak tomografia komputerowa) jest jedną z technik wspomagających diagnozę przeprowadzaną przez lekarza dentystę. Metoda ta jest również bardzo skuteczna i precyzyjna w przypadku wszczepiania zębów lub tez implantologii. Przydatna szczególnie wtedy, kiedy zawodzą standardowo stosowane metody – zdjęcia zęba lub tez pantomogram.
Tak zaawansowana technologia świetnie służy badaniom stomatologicznym. Pozwala na dokładne ocenienie wielkości kości – żuchwy oraz szczęki, a także krytycznych odległości między wybranymi strukturami. Ta nieinwazyjna metoda diagnostyczna, po którą sięga nowoczesna stomatologia nie jest wskazana jednak w niektórych przypadkach. Mówimy o nich poniżej.
Badanie MR (tomografii magnetycznego rezonansu jądrowego) nie jest wykonywane wtedy, kiedy pacjent z różnych względów – najczęściej terapeutycznych – posiada wszczepione w swoim ciele ciała obce. Przeprowadzenie takiego badania byłoby niebezpieczne dla pacjenta – elementy te mogłyby się przemieścić w jego ciele powodując tym samym uszkodzenia tkanek. Mogłoby nastąpić również poparzenie. Mowa tu o materiałach, które posiadają właściwości ferromagnetyczne, często jednak wykonuje się je już ze stopów, które swobodnie mogą znajdować się w ciele pacjenta podczas wykonywanego rezonansu.
♦ posiadający stałe uzupełnienia protetyczne ze stali i niektórych stopów;
Możesz z kolei poddać się rezonansowi, jeśli: posiadasz wszczepione tytanowe implanty stomatologiczne, uzupełnienia stomatologiczne ze złota, złamane narzędzia endodontyczne o małych rozmiarach, stały aparat na zębach. Co więcej, można przeprowadzać wyżej opisana metodę diagnostyczną u kobiet w ciąży, szczególnie wtedy, kiedy istnieje podejrzenie o wadach rozwojowych płodu.
abc